Skład
1 tabl. zawiera 100 mg korzenia mniszka, 50 mg owocu kminku, 60 mg liści mięty pieprzowej, 60 mg kory kruszyny, 7 mg wyciągu suchego z ostropestu (24-27:1). 1 tabl. zawiera 3,61-3,99 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na lukofrangulinę A.
Działanie
Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Ze względu na zawartość związków gorzkich (korzeń mniszka) lek pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Owoc kminku i liść mięty wykazują łagodne działanie rozkurczające, wiatropędne.
Wskazania
Preparat stosowany tradycyjnie w dolegliwościach związanych z zaburzeniami procesu trawienia, takimi jak: uczucie pełności w żołądku, wzdęcia, zbyt małe wydzielanie żółci i soku żołądkowego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie należy stosować leku w przypadku niedrożności jelit lub dróg żółciowych, bólów brzucha o nieustalonej etiologii, ostrych schorzeń zapalnych jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Środki ostrożności
Preparat nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Decyzję o stosowaniu przez okres dłuższy niż 7-14 dni podejmuje lekarz.
Ciąża i karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią (brak wystarczających danych). Niewielkie ilości aktywnych metabolitów (reina) przechodzą do mleka karmiących kobiet. Nie zaobserwowano efektu przeczyszczającego u niemowląt karmionych mlekiem matki.
Interakcje
Podczas dłuższego stosowania może wystąpić niedobór jonów potasu, co powoduje wzmożenie działania równocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych. Straty potasu pogłębia równoczesne stosowanie leków moczopędnych, steroidów kory nadnerczy oraz preparatów z korzenia lukrecji.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli, osoby w wieku podeszłym i młodzież powyżej 12 lat: 2 tabl. do 3 razy dziennie po posiłku, popijając wodą.